Strona główna > Strefa pacjenta > Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna (NiŚOZ) to miejsce będące przedłużeniem pracy POZ na godziny wieczorne i nocne, w której świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dniach ustawowo wolnych od pracy, przy czym w przypadku NiŚOZ nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że możecie Państwo udać się do dowolnego punktu NiŚOZ, w godzinach jego funkcjonowania, w celu uzyskania świadczeń medycznych. Jest to dogodność, która pozwala Państwu w przypadkach losowych skorzystanie z pomocy każdego czynnego punktu NiŚOZ. Do NiŚOZ nie jest wymagane skierowanie.

Do NiŚOZ nie należy zgłaszać się w każdym przypadku zachorowania. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta pacjent może skorzystać, gdy:

1. zachorowanie wystąpiło nagle (co wyklucza zgłoszenia w celu np. przedłużenia recept, zmiany opatrunków, wymiany cewnika u osoby przewlekle cewnikowanej, bólu gardła od 2-3 dni)
  2. doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, a zastosowane w warunkach domowych środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  3. zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może istotnie niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia osoby chorej

W innych przypadkach lekarz NiŚOZ może skierować osobę chorą do lekarza POZ w dniu następnym. Odmowę udzielenia świadczenia wraz z podaniem jego przyczyny odnotowuje lekarz w dokumentacji NiŚOZ.